נוטריון מקצועי - שירות אקספרס

Empty paragraph...

לייעוץ מיידי צלצל - 052-2592206

מה הוא צו ירושה?

כאשר, לא עלינו, נפטר אדם, בנוסף לאבל הכבד השורר על מכריו וקרוביו, עלולה להתגלות מחלוקת בין שארי בשרו על הרכוש שהותיר אחריו. בחלק מהמקרים, מדובר במעט חפצים ורכוש, אשר לרובם ערך סנטימנטלי בלבד, אולם לפעמים מדובר ביותר מכך (נכסי נדל"ן, מכונית וכד'). לרוב, ישנה צוואה מסודרת, אשר מעגנת את חלוקת הרכוש בין האהובים לו, בדרך בה רצה הנפטר.

צו ירושה - מתי נזקקים לו?

כאשר אדם מותיר אחריו צוואה, הכל "מסודר" ומעוגן, כל אחד מהיורשים יודעים בדיוק מה הוריש להם המוריש. אבל מה קורה כאשר האדם נפטר במפתיע, בטרם הספיק לכתוב צוואה מסודרת? או שצוואה כזו לא נמצאה, לאחר מותו?

או אז, נאלצים יורשיו של האדם לפנות לרשם הירושות או לבית הדין הרבני האזורי ולהוציא צו ירושה, אשר יעגן על פי חוק (חוק מדינה או חוקי הדת) את חלקו של כל אחד מהיורשים בירושה.

ההחלטה למי משני הגופים האלה (רשם ירושות או בית דין רבני) נתונה לשיקול דעתם של היורשים, אולם, לכל אחת מערכאות אלה חוקים מנחים משלה, ולכן, התוצאות תהיינה שונות בתכלית השינוי זו מזו.

רשם הירושות? בית הדין הרבני האזורי?

למרות ששני גופים אלה מהווים ערכאה מוסמכת בהוצאת צו ירושה, העקרונות עליהם הם מתבססים שונים זה מזה כרחוק מזרח ממערב. בית הדין הרבני, למשל, נוקט בדין הירושה שבהלכה, אשר קובע כי הבנים יורשים את אביהם, והבן הבכור מקבל פי שניים מאחיו. רק במקרה והנפטר לא הותיר אחריו בנים, תוכלנה בנות לרשת את אביהן. לעומתו, רשם הירושות כפוף לחוק האזרחי, חוק הירושה תשכ"ה 1965, ולו סדרי עדיפויות משלו לסדר היורשים: בעדיפות הראשונה חולקים בירושה בן (או בת הזוג) של הנפטר וילדיו של הנפטר, אחריהם בסדר העדיפות ילדי הנפטר וצאצאיהם, וכן הלאה.

האם יש נוסח בקשה סטנדרטי לצו ירושה?

על מנת להקל על היורשים את מלאכת ההגשה, ולחסוך מהם את טרדות הניסוח המשפטי, נוסח הבקשה לצו הירושה קיים כבר בגוף חוק הירושה. אולם, למרות הקלה זאת, יש להקפיד ולקיים את הוראות החוק הנוגעות לאופן הרישום, ואף לציין בגוף הבקשה מי הם היורשים, מה קירבתם המשפחתית לנפטר המוריש ומה חלקו של כל אחד מהם בירושה הכוללת. במידה ומחליט אחד היורשים שלא לתבוע את חלקו בירושה ("להסתלק מחלקו", כפי שמכנה זאת לשון החוק), הבקשה לצו הירושה היא המקום לציין זאת.

לסיכום:

צווי ירושה מאפשרים לך לתבוע את החלק המגיע לך בדין, במידה וקרוב משפחתך נפטר ולא הותיר אחריו צוואה כתובה ותקפה, המעידה על רצונו לחלוק את רכושו בצורה מסוימת. הבחירה לאיזו מהערכאות המעניקות צו ירושה נתונה לשיקולך, אולם לכל אחד מהגופים ישנה מערכת שיקולים שונה, לכן, מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי מנוסה, אשר יוכל להפנות אותך לגוף המתאים, אשר פסיקתו לא תקפח את זכויותיך.

לקבלת ייעוץ והצעת מחיר משתלמת שלח פרטיך ונשוב אליך בהקדם

לקבלת הצעת מחיר

לקבלת הצעת מחיר משתלמת,שירות מצוין וייעוץ מקצועי צור קשר עכשיו
1-800-980-980, 03-7780000   israelnotary@gmail.com

דרך אבא הלל 7 רמת גן,בית סילבר קומת הגלריה בצמוד לבנק הפועלים
דף-נע(פקס)  03-6918888
נייד : 052-2592206

  • מקצועיות 
  • אמינות 
  • נאמנות ומסירות ללקוח